Education Delivered Differently

Classes are taken from your computer, usually combining videos, reading and writing, projects and shared lessons. Our online classes will feel like a live classroom as you interact with teachers and peers in a regularly scheduled class. Or you can attend class at the time that works best for you — as long as you complete required work within the course timeframe. That’s one of the biggest benefits of online instruction. It’s flexible to fit the way you live and learn.

You choose : single courses, or a full diploma?

Explore courses

Right Time

Barstow Global Online is ideal for students who want a challenging lower and middle school environment, and a college prep or career-ready upper school experience without the constraints of a traditional campus, calendar or commute. Our faculty is ready to guide you. Freedom, flexibility and focus.

Right Place

Whether you are at home or on the go, Barstow Global goes with you.  As long as you have internet access, school can be anywhere, any time. Our campus is wherever you need it to be.

Right Pace

The beauty of asynchronous classes is the school day never has to end.  The bell never rings.  No one ever dominates the class discussion and keeps you from getting your questions answered.

You have the freedom and flexibility to take your time with content you find more challenging, and to sail through content that comes easily to you.

all courses

  • A First Look: Conversational American Sign Language
    Regular price
    $280.00
    Sale price
    $280.00
    Regular price
    $330.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • A First Look: Programming in Python
    Regular price
    $280.00
    Sale price
    $280.00
    Regular price
    $330.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Algebra 1 (Middle School /Upper School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Algebra 2 (Upper School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Algebra 2 Honors Addendum (Upper School)
    Regular price
    $300.00
    Sale price
    $300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • American History (Middle School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • American History Honors Addendum (Upper School)
    Regular price
    $300.00
    Sale price
    $300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • American Sign Language 1
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • American Sign Language 1A
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • AP American History (Upper School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • AP Comparative Government and Politics (Upper School)
    Regular price
    $900.00
    Sale price
    $900.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • AP Environmental Science (Upper School)
    Regular price
    $1,300.00
    Sale price
    $1,300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • AP Psychology (Upper School)
    Regular price
    $900.00
    Sale price
    $900.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • AP World History: Modern (Upper School)
    Regular price
    $1,300.00
    Sale price
    $1,300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Art Fundamentals (Upper School)
    Regular price
    $600.00
    Sale price
    $600.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Biology (Upper School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Biology Honors Addendum (Upper School)
    Regular price
    $300.00
    Sale price
    $300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Build Your Own 3D Printer (printer kit included)
    Regular price
    $560.00
    Sale price
    $560.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Build Your Own 3D Printer (printer kit NOT included)
    Regular price
    $280.00
    Sale price
    $280.00
    Regular price
    $330.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chemistry (Upper School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chemistry Honors Addendum (Upper School)
    Regular price
    $300.00
    Sale price
    $300.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Creating Your Own Sizzle Video on Your Cell Phone
    Regular price
    $280.00
    Sale price
    $280.00
    Regular price
    $330.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Do Dinosaurs Run Through Space?
    Regular price
    $280.00
    Sale price
    $280.00
    Regular price
    $330.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Earth Science (Middle School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • ELL Level 1 -- English in Media and Culture (Upper School)
    Regular price
    $1,000.00
    Sale price
    $1,000.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

Think Summer!

Keep learning alive this summer.
Registration for new summer courses opens March 8.

Language
English
Open drop down